Idź do treści strony
Kryzys
17.11.2015 08:50

Bezpieczne dziecko w podróży

Dziecko w foteliku

Fotelik samochodowy traktuj nie jak przykry nakaz, ale niezbędną ochronę zdrowia i życia twojego dziecka. Bez niego malec ma małe szanse na to by wyjść cało nawet z małej kraksy.
Ustawa z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. poz. 591) wdraża przepisy UE, dotyczące zasad przewożenia dzieci w pojazdach samochodowych.
Idealny fotelik samochodowy powinien być przede wszystkim solidny, wytrzymały i pomyślnie przejść testy bezpieczeństwa. Bez atestu ani rusz. Oszczędzać na nim też nie warto, choć faktycznie można znaleźć chlubne wyjątki, gdzie dobra cena idzie w parze z jakością.
W porównaniu do dotychczasowych przepisów zniknęło kryterium wieku dziecka, a pozostało jedynie kryterium wzrostu, tj. poniżej 150 cm. Tak więc również dziecko, które ukończyło 12 lat, a jednocześnie nie osiągnęło wymaganego wzrostu, powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub urządzeniu przytrzymującym dla dzieci. Dla najmniejszych niemowląt i dzieci (do 10/13kg w zależności od modelu fotela) proponuje się hybrydy fotelika i nosidełka. Niektóre modele są kompatybilne z ramami wózków. Te foteliki można montować jedynie tyłem do kierunku jazdy. Gdy nasz maluch będzie już zbyt ciężki lub jego główka zacznie sięgać górnej granicy oparcia, czas na kolejny fotelik - najczęściej z przedziału 9-18 kg, który statystycznemu młodemu Kowalskiemu powinien posłużyć nawet do 4 roku życia. Przedszkolaki i dzieci w wieku szkolnym mogą przesiąść się na specjalne podwyższenie, które ustabilizuje je na siedzeniu i zapewni dobre przyleganie pasów bezpieczeństwa.
Fotelik, który choć raz "brał udział" w kolizji drogowej (nawet drobnej stłuczce) nie powinien być już nigdy więcej używany. Dlatego też specjaliści nie zalecają używania fotelików "z drugiej ręki". Poza tym nawet najdroższe foteliki mają "termin przydatności i po ok. 4 latach ich użytkowanie jest obarczone pewnym ryzykiem, że w sytuacji kryzysowej zawiodą.

 

Fotelik musi być dopasowany

 

Obecnie najpopularniejszy podział fotelików (ze względu na wagę dziecka) przedstawia się następująco:

• Grupa 0+ - waga do 13 kg (dzieci od narodzin do 18 miesiąca życia)

• Grupa 1 - waga od 9 do 18 kg (od 1 roku do 4 lat)

• Grupa 2-3 - waga od 15 do 36 kg (4-12 lat)

Fotelik dobieramy biorąc pod uwagę to, ile nasza pociecha waży. Zmieniamy je zgodnie z powyższymi kategoriami. Dziecko będzie potrzebowało więc aż 3 różnych fotelików - to najbezpieczniejsze rozwiązanie, które zapewnia mu bezpieczeństwo do 12 roku życia.

 

Bezpieczny, czyli jaki?

Odpowiednie dopasowanie fotelika do kategorii wagowej dziecka to jedna rzecz. Drugą, nie mniej ważną, jest poziom bezpieczeństwa, jakie ten sprzęt zapewnia naszemu maluchowi. Tutaj nie może być mowy o kompromisach - fotelik musi być zarówno dostosowany do wieku dziecka, jak i zapewniać wysoki poziom zabezpieczenia przed wszelkimi niebezpiecznymi sytuacjami.

 

Co to jednak znaczy „bezpieczny"?

Po pierwsze: osiągnął wysokie rezultaty w testach adac ,

Po drugie: jest dopasowany do wagi i wieku dziecka,

Po trzecie: jest poprawnie zamontowany w samochodzie.

Trzecia sprawa jest równie ważna, jak dwie poprzednie. Często zapominamy, że tylko poprawny montaż fotelika zapewni dziecku bezpieczeństwo. Nawet najdroższy fotelik, który w testach osiągnął świetny rezultat nie da absolutnie nic, jeśli zostanie źle zamontowany.

 

 

 

 

źródło: www.policja.pl, www.se.pl, kobieta.onet.pl

foto: www.motocaina.pl

Powróć do archiwum
Pogoda